Przejdź do głównej zawartości

Do czego potrzebny jest newsletter?

newsletter
Newsletter to biuletyn w elektronicznej formie wysyłany przez daną firmę na skrzynkę mailową swoich klientów. Kolokwialnie mówiąc, jest to elektroniczny list informujący grupę zainteresowanych osób o nowym produkcie, usłudze lub aktualnych promocjach.
Newsletter jest wiadomością zawierającą treści reklamowe, jednak od niechcianych reklam (tzw. spamu) napływającego na skrzynki mailowe, różni się tym, że w tym wypadku to klient musi wyrazić zgodę na przesyłanie mu określonych treści.

Korzyści wynikające z posiadania newslettera przez firmę

Newslettery są istotnym rodzajem kontaktu z klientem lub osobą zainteresowaną specyfiką danej firmy, ponieważ pomagają tworzyć i podtrzymywać relacje z kontrahentami. Budują też poczucie wzajemnej lojalności oraz współpracy.
Ze względu na ogromne możliwości poczty elektronicznej, posiadanie newslettera jest przystępną, szybką i w zasadzie konieczną formą działań firmy w internecie. Obecnie wiele odwiedzanych przez internautów stron www daje im możliwość zapisania się do newslettera, by w ten sposób być z nimi w stałym kontakcie.

co daje newsletter
Co daje newsletter?

Umożliwia budowanie relacji z klientem. Przekazywana za pomocą e-maila treść nie musi być jedynie informacją czy treścią reklamową. Odpowiedni przekaz oddziałuje również na jego emocje, przez co umożliwia utworzenie długotrwałej relacji. Jak zbudować taką więź? Przykładowo firma może wysłać darmowego e-booka lub informację nie dotyczącą konkretnej sprzedaży w ten sposób pokarze, że nie jest zainteresowana jedynie jego pieniędzmi.
Newsletter pozwala zebrać dane o klientach. Umożliwia stworzenie bazy kontrahentów. W ten sposób łatwiej dotrzeć do określonych klientów czy osób zainteresowanych danym przedsiębiorstwem. Na bieżąco można im przypominać o firmie, dzięki temu w świadomościach internautów zapisanych do newslettera obraz firmy będzie pozytywny. Newsletter umożliwia budowanie autorytetu firmy poprzez dzielenie się swoja fachową wiedzą z czytelnikami.
Newsletter zwiększa sprzedaż, bo wysyłając wiadomość klientowi przypominamy mu o sobie, o firmie i jej ofercie. Jest on poinformowany o nowościach, promocjach oraz ofertach przygotowanych specjalnie dla niego, co skutkuje tym, że częściej odwiedza stronę internetową firmy i dokonuje zakupu.
mailing

Przydatne narzędzia do mailingu

Odpowiednie i skuteczne wysyłanie newsletterów wymaga użycia odpowiednich programów, które są do tego przystosowane.
W systemie CMS możemy skorzystać z:
  • Newsletter HTML – czyli wiadomości wysyłanych do osób znajdujących się w bazie użytkowników. Taki e-mail może być spersonalizowany. 
  • Newsletter newsowy – zawiera pewne aktualizacje i nowości związane z ofertą firmy lub serwisem. 
Dzisiejsze systemy CMS oferują wiele możliwości tworzenia maili w wielu konfiguracjach. Ponadto w niektórych CMSach wiadomości mogą być tworzone automatycznie, w oparciu o zdefiniowane kryteria. Dowolne wiadomości mogą być również formatowane w oparciu o szablon spójny ze stroną internetową firmy.

Jak powinien wyglądać proces zapisania się do newslettera?

Proces zapisania się do newslettera powinien być sprawny i szybki. Na samym początku warto postawić się w sytuacji internauty i zapytać siebie:
„jakie informacje byłbym skłonny podać danej firmie zapisując się do newslettera?”.
Pamiętać należy, aby w formularzu adres e-mail, imię i płeć, aby do klienta czy zainteresowanej osoby zwracać się indywidualnie i z szacunkiem.

Jak stworzyć wartościowy mailing?

Newsletter powinien być przede wszystkim unikatowy i zgodny z zainteresowaniami klienta. Musi wygląda też tak, aby klient był nim zaciekawiony i chciał go otworzyć.
Najważniejsze wskazówki, jak utworzyć interesującego maila:
  • Atrakcyjny temat wiadomości – temat newsletter trzeba napisać językiem korzyści; musi mówić sam za siebie - „otwórz mnie i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy”. 
  • Bezpośredni zwrot do adresata – użycie imienia adresata pozwala poczuć mu się wyjątkowo. 
  • Wizualny przekaz – tekst wiadomości warto wzbogacić odpowiednią grafiką. 
  • Jasny komunikat - treść newslettera powinna składać się z kilku krótkich, ale wartościowych zdań. 
  • „Zobacz ofertę” - w wiadomości można umieścić link przekierowujący czytelnika na stronę internetową firmy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak promować sklep internetowy wykorzystując content marketing?

Jak promować sklep internetowy? Jednym z popularniejszych działań mających na celu wzbudzanie zaufania potencjalnego klienta jest wykorzystanie content marketingu. Strategia ta jest doskonale znana marketerom i przedsiębiorcom. Polega ona na publikowaniu atrakcyjnych dla odbiorców treści, wzbudzając w ich oczach ufność, a zarazem podnosząc poziom profesjonalizmu sprzedawcy.
Jest to działanie często wykorzystywane przez firmy posiadające własne strony internetowe. Warto zastosować content marketing także w promowaniu własnego sklepu internetowego.
Blog - zadanie informacyjne Jednym ze sposobów na to jak promować sklep internetowy jest tworzenie bloga. Można w nim umieścić informacje poradnikowe, podpowiadające jak korzystać z danego produktu, zapowiedzi nowych trendów czy fotorelacje ukazujące to, jak powstaje dany towar. Treść bloga powinna dotyczyć sprzedawanego produktu lub usługi. Będzie to ciekawy sposób na wypozycjonowanie strony i siebie jako eksperta.
Jak promować sklep int…

Jak budować relacje z klientem?

Każda osoba, która odwiedza naszą stronę internetową czy sklep, musi czuć się jak dopieszczony gość w domu. My z kolei musimy wejść w rolę gospodarza – opiekuńczego, pomocnego, ale niezbyt nachalnego. Troszcząc się o klienta, musimy stworzyć stronę, która będzie przyjazna odwiedzającym – prosta nawigacja, czytelny wygląd, możliwość obejrzenia produktu na zdjęciach dobrej jakości, niezbyt długi opis, chwytliwe nagłówki. Dzięki temu klient poczuje, że ma możliwość kontrolowania tego, co widzi na stronie, że sam może wybierać, czy woli powiększone zdjęcie, czy może chce przeczytać pełną wersję opisu itp.

Kolejną ważną kwestią jest to, co właściwie zamieszczamy na stronie. Nie możemy jej bowiem bezmyślnie zarzucać byle czym – to również nie działa pozytywnie na klienta. Tworząc marketing treści dla naszej strony internetowej, zastanówmy się najpierw, czego potrzebuje klient. Jeśli kosmetyki to podajmy skład, jeśli sprzęt elektryczny- uwzględnijmy specyfikację techniczną, jeśli atelier kr…