Przejdź do głównej zawartości

Jak wykorzystać social media do promocji treści

social media
Ogromne liczby użytkowników godzinami przeglądające różnego typu media społecznościowe takie jak Instagram, Facebook, LinkedIn, Pinterest, You Tube, Google+ czy Twitter przyczyniły się do powstania nowej gałęzi marketingu - social media marketing zajmującej się publikowaniem odpowiednich treści social media.
Czym zatem jest marketing społecznościowy? W najogólniejszym ujęciu jest to zestaw technik i narzędzi wpływających na zapewnienie widoczności w Internecie. To odpowiednio dobrane narzędzia promocji firmy, marki, produktu czy usługi.

Budowanie wizerunku w mediach społecznościowych

Zaczyna się bardzo prosto – od stworzenia profilu lub strony firmy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na ten krok, co więcej można nawet rzec, że ciężko sobie wyobrazić start firmy czy nowej marki bez zaznaczenia jej obecności w mediach społecznościowych. Wynika to z faktu, że liczba ich użytkowników jest ogromna, przez co publikowane tam treści dzięki ich generowaniu, czyli polecaniu przez użytkowników tychże portali, mogą stać się bardzo szybko popularne . Ponadto obecność w mediach społecznościowych umożliwia zbudowanie wizerunku firmy. Dobrze utworzone treści content marketingowe skutecznie i nieinwazyjnie docierają do odbiorców, co więcej sami użytkownicy tych portali upowszechniają treści, które ich zainteresują. Warunek jest tylko jeden content musi być ciekawy, przydatny lub zabawny. To internauci tworzą środowisko, w którym możliwe jest zbudowanie autorytetu i świadomości marki. Dzięki zaś prowadzeniu 24. godzinnego dialogu z potencjalnymi klientami, publikowane na portalach społecznościowych informacje bardzo szybko do nich docierają.

Zalety obecności firmy w mediach społecznościowych

Obecność w mediach społecznościowych bardzo rzadko służy stricte sprzedaży. Przede wszystkim ma na celu budowanie świadomości marki oraz zaufania klientów. Aktywność w social mediach skupia jedynie pewną aktywną społeczność wokół danej marki, co zapewnia korzyści takie jak: zbudowanie aktywnej i lojalnej społeczności klientów; szybki kontakt; szybkie dotarcie z informacją do klientów; interesująca forma promocji.
content marketing

Wady wynikające z posiadania profilu w mediach społecznościowych

Oczywiście korzystanie z social mediów niesie ze sobą również zagrożenia. Najważniejsze z nich to: kradzież danych na temat firmy, jej produktów, pracowników, a nawet finansów; konieczność nieustannego monitorowania komentarzy; czas potrzebny na publikowanie treści i interakcję z klientami.

Jaką treść promować w social mediach?

Media społecznościowe w tym względzie dają bardzo duże możliwości. Publikowane materiały mogą być różnorodne. Przy wyborze należy uwzględnić cel pojawienia się komunikatów. Wpisy w w social mediach to: zdjęcia grafiki krótkie komunikaty ikonografiki materiały wideo Istotny jest fakt, że wpisy zawierające materiały wizualne wywołują średnio około 90 procent więcej reakcji czytelników niż pozostałe posty. Jest to więc najszybszy sposób dotarcia do większego grona internautów. Warto jednak pamiętać, że grafika musi być oryginalna i dobrej jakości. Użytkowników mediów społecznościowych przyciągają równie mocno angażujące działania (konkursy, promocje, gry). Należy mieć jednak na uwadze, że format publikowanych treści powinien być dostosowany do specyfiki platformy, na jakiej jest publikowany. Przykładowo na Facebooku można zamieścić zabawną grafikę czy zorganizować konkurs, z kolei na YouTube można opublikować filmiki instruktażowe. Najmniejszym zadaniem treści publikowanych na kanałach społecznościowych jest zaciekawienie potencjalnych klientów i sprowokowanie ich do dyskusji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak promować sklep internetowy wykorzystując content marketing?

Jak promować sklep internetowy? Jednym z popularniejszych działań mających na celu wzbudzanie zaufania potencjalnego klienta jest wykorzystanie content marketingu. Strategia ta jest doskonale znana marketerom i przedsiębiorcom. Polega ona na publikowaniu atrakcyjnych dla odbiorców treści, wzbudzając w ich oczach ufność, a zarazem podnosząc poziom profesjonalizmu sprzedawcy.
Jest to działanie często wykorzystywane przez firmy posiadające własne strony internetowe. Warto zastosować content marketing także w promowaniu własnego sklepu internetowego.
Blog - zadanie informacyjne Jednym ze sposobów na to jak promować sklep internetowy jest tworzenie bloga. Można w nim umieścić informacje poradnikowe, podpowiadające jak korzystać z danego produktu, zapowiedzi nowych trendów czy fotorelacje ukazujące to, jak powstaje dany towar. Treść bloga powinna dotyczyć sprzedawanego produktu lub usługi. Będzie to ciekawy sposób na wypozycjonowanie strony i siebie jako eksperta.
Jak promować sklep int…

Jak często pisać na blogu firmowym?

Prowadzenie bloga firmowego może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju Twojej firmy i - bezpośrednio lub nie – przynieść zyski, a także przyciągnąć nowych klientów zainteresowanych oferowanymi przez Ciebie usługami lub produktami. Aby blog firmowy przynosił korzyści, publikowane na nim treści muszą być wartościowe, czytelne i zgodne z branżą, w której działasz.

Po co potrzebny jest blog firmowy?

Posiadanie własnej strony internetowej jest obecnie podstawą w prowadzeniu działalności gospodarczej. A czy potrzebny jest blog firmowy? Jesteśmy podłączeni do sieci niemalże bez przerwy – Internet zastąpił nam środki masowego przekazu. Encyklopedie i książki telefoniczne. Wszystkie niezbędne nam informacje o usługach i produktach, a także porady rozwiązujące nasze problemy są w sieci. Każda fraza dotycząca nie tylko konkretnej firmy, ale także ogólne zapytania o daną rzecz lub problem, prowadzą do witryn, które oferują właśnie to, czego potrzebujemy.

Nie zawsze jest to link bezpośredni - często trafiamy na strony opisujące nasze zapytanie, które zawierają odnośniki do konkretnych produktów lub usług. Zazwyczaj są to właśnie blogi firmowe, które służą nie tylko do promowania oferty firmy.
Przyciąga nowych klientów i buduje zaufanie do markiBlog firmowy ma na celu zwiększenie wiarygodności firmy i liczby klientów. Wartościowe i pomocne teksty umieszczane na blogu zbudują zaufanie czyt…