Przejdź do głównej zawartości

Jak wykorzystać social media do promocji treści

social media
Ogromne liczby użytkowników godzinami przeglądające różnego typu media społecznościowe takie jak Instagram, Facebook, LinkedIn, Pinterest, You Tube, Google+ czy Twitter przyczyniły się do powstania nowej gałęzi marketingu - social media marketing zajmującej się publikowaniem odpowiednich treści social media.
Czym zatem jest marketing społecznościowy? W najogólniejszym ujęciu jest to zestaw technik i narzędzi wpływających na zapewnienie widoczności w Internecie. To odpowiednio dobrane narzędzia promocji firmy, marki, produktu czy usługi.

Budowanie wizerunku w mediach społecznościowych

Zaczyna się bardzo prosto – od stworzenia profilu lub strony firmy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na ten krok, co więcej można nawet rzec, że ciężko sobie wyobrazić start firmy czy nowej marki bez zaznaczenia jej obecności w mediach społecznościowych. Wynika to z faktu, że liczba ich użytkowników jest ogromna, przez co publikowane tam treści dzięki ich generowaniu, czyli polecaniu przez użytkowników tychże portali, mogą stać się bardzo szybko popularne . Ponadto obecność w mediach społecznościowych umożliwia zbudowanie wizerunku firmy. Dobrze utworzone treści content marketingowe skutecznie i nieinwazyjnie docierają do odbiorców, co więcej sami użytkownicy tych portali upowszechniają treści, które ich zainteresują. Warunek jest tylko jeden content musi być ciekawy, przydatny lub zabawny. To internauci tworzą środowisko, w którym możliwe jest zbudowanie autorytetu i świadomości marki. Dzięki zaś prowadzeniu 24. godzinnego dialogu z potencjalnymi klientami, publikowane na portalach społecznościowych informacje bardzo szybko do nich docierają.

Zalety obecności firmy w mediach społecznościowych

Obecność w mediach społecznościowych bardzo rzadko służy stricte sprzedaży. Przede wszystkim ma na celu budowanie świadomości marki oraz zaufania klientów. Aktywność w social mediach skupia jedynie pewną aktywną społeczność wokół danej marki, co zapewnia korzyści takie jak: zbudowanie aktywnej i lojalnej społeczności klientów; szybki kontakt; szybkie dotarcie z informacją do klientów; interesująca forma promocji.
content marketing

Wady wynikające z posiadania profilu w mediach społecznościowych

Oczywiście korzystanie z social mediów niesie ze sobą również zagrożenia. Najważniejsze z nich to: kradzież danych na temat firmy, jej produktów, pracowników, a nawet finansów; konieczność nieustannego monitorowania komentarzy; czas potrzebny na publikowanie treści i interakcję z klientami.

Jaką treść promować w social mediach?

Media społecznościowe w tym względzie dają bardzo duże możliwości. Publikowane materiały mogą być różnorodne. Przy wyborze należy uwzględnić cel pojawienia się komunikatów. Wpisy w w social mediach to: zdjęcia grafiki krótkie komunikaty ikonografiki materiały wideo Istotny jest fakt, że wpisy zawierające materiały wizualne wywołują średnio około 90 procent więcej reakcji czytelników niż pozostałe posty. Jest to więc najszybszy sposób dotarcia do większego grona internautów. Warto jednak pamiętać, że grafika musi być oryginalna i dobrej jakości. Użytkowników mediów społecznościowych przyciągają równie mocno angażujące działania (konkursy, promocje, gry). Należy mieć jednak na uwadze, że format publikowanych treści powinien być dostosowany do specyfiki platformy, na jakiej jest publikowany. Przykładowo na Facebooku można zamieścić zabawną grafikę czy zorganizować konkurs, z kolei na YouTube można opublikować filmiki instruktażowe. Najmniejszym zadaniem treści publikowanych na kanałach społecznościowych jest zaciekawienie potencjalnych klientów i sprowokowanie ich do dyskusji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Do czego potrzebny jest newsletter?

Newsletter to biuletyn w elektronicznej formie wysyłany przez daną firmę na skrzynkę mailową swoich klientów. Kolokwialnie mówiąc, jest to elektroniczny list informujący grupę zainteresowanych osób o nowym produkcie, usłudze lub aktualnych promocjach.
Newsletter jest wiadomością zawierającą treści reklamowe, jednak od niechcianych reklam (tzw. spamu) napływającego na skrzynki mailowe, różni się tym, że w tym wypadku to klient musi wyrazić zgodę na przesyłanie mu określonych treści.

Optymalizacja seo kluczem do lepszej sprzedaży

Search Engine Optimization (SEO) to optymalizacja stron internetowych pod wyszukiwarki. Czym jest optymalizacja seo? To szereg działań, które mają na celu takie przygotowanie witryny, aby była ona w stanie osiągnąć jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, za pomocą różnych narzędzi, choćby poprzez linki sponsorowane. O czym należy pamiętać dążąc do jak najlepszej optymalizacji strony www?

Jak budować relacje z klientem?

Każda osoba, która odwiedza naszą stronę internetową czy sklep, musi czuć się jak dopieszczony gość w domu. My z kolei musimy wejść w rolę gospodarza – opiekuńczego, pomocnego, ale niezbyt nachalnego. Troszcząc się o klienta, musimy stworzyć stronę, która będzie przyjazna odwiedzającym – prosta nawigacja, czytelny wygląd, możliwość obejrzenia produktu na zdjęciach dobrej jakości, niezbyt długi opis, chwytliwe nagłówki. Dzięki temu klient poczuje, że ma możliwość kontrolowania tego, co widzi na stronie, że sam może wybierać, czy woli powiększone zdjęcie, czy może chce przeczytać pełną wersję opisu itp.

Kolejną ważną kwestią jest to, co właściwie zamieszczamy na stronie. Nie możemy jej bowiem bezmyślnie zarzucać byle czym – to również nie działa pozytywnie na klienta. Tworząc marketing treści dla naszej strony internetowej, zastanówmy się najpierw, czego potrzebuje klient. Jeśli kosmetyki to podajmy skład, jeśli sprzęt elektryczny- uwzględnijmy specyfikację techniczną, jeśli atelier kr…