Przejdź do głównej zawartości

Social media marketing – co, jak i dlaczego?

social media marketing

Reklamę często nazywa się dźwignią handlu. W czasach kiedy większą część życia spędzamy w świecie wirtualnym, warto poznać skuteczne sposoby na promocję swojej działalności w sieci. Z pomocą mogą przyjść nam narzędzia marketingu internetowego. Jak wykorzystać ich ogromny potencjał? Przyjrzyjmy się jednej z jego technik, jaką jest promocja przedsiębiorstwa w przestrzeni social media.

Siła marketingu internetowego

Możliwości marketingu internetowego doceniają nie tylko międzynarodowe korporacje czy wielkie firmy, lecz także właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Część z jego narzędzi stosowana jest już od początku ery cyfrowej i kształtowała się wraz z rozwojem Internetu. Lista technik reklamowych jest długa i obejmuje np. mailing, marketing wirusowy, remarketing czy pozycjonowanie stron www i SEO. Często mniejsze przedsiębiorstwa ograniczają się tylko do podstawowych narzędzi, zapominając o ogromnej sile oddziaływania i potencjale tkwiącym w mediach społecznościowych.


Nie tylko Facebook

Kiedy myślimy o mediach społecznościowych, prawdopodobnie pierwsze słowo przychodzące nam do głowy brzmi: Facebook. To medium, które łączy około miliarda użytkowników na całym świecie. Mimo że na początku był jedynie komunikatorem łączącym wąską grupę osób, dziś jest także przydatną platformą na polu biznesowym. Korzystając z niego, możemy przecież dzielić się z innymi nie tylko zainteresowaniami i momentami z naszego życia. Poprzez korzystanie z marketingu internetowego za pośrednictwem facebooka wyrabiamy swoją markę, docieramy do większej liczby potencjalnych klientów, śledzimy i zwiększamy naszą popularność, a co najważniejsze możemy na tym zarobić.

Podobne możliwości oferują nam inne media społecznościowe. Do najpopularniejszych z nich należą Twitter, Instagram i Snapchat. Pierwszy z nich spełnia podstawową funkcję marketingu internetowego, jaką jest bezpośredni, interaktywny kontakt z odbiorcą. Dwa kolejne posługują się metodą video marketingu. Należeć mogą do niej zarówno rozbudowane filmy obfitujące w specjalistyczną wiedzę, jak i krótkie spoty reklamowe. A te z kolei z powodzeniem możemy wykorzystać na naszym Instagramie i Snapchacie.

Content w social mediach

Trzy wspomniane media społecznościowe mają ponadto szczególną zaletę – ułatwiają nam dotarcie do młodszych osób. Jest to szczególnie przydatne w branżach, dla których podstawowy target stanowi młodzież. Stykając się z tą grupą wiekową dobrze pamiętać o kolejnym narzędziu marketingu internetowego, jakim jest content marketing. To strategia budowania atrakcyjnych treści z myślą o osobach, do których chcemy dotrzeć. Dlatego też od samego początku warto przemyśleć, do kogo i co komunikujemy. Niespójność i chaotyczność przekazu będą zauważalne od razu i mogą zniechęcić do nas potencjalnych klientów i odbiorców.

W miarę wzrostu popularności i rozwoju marki możemy pomyśleć o nawiązaniu współpracy z blogerami lub reklamodawcami. Jest to bardzo popularne narzędzie marketingu internetowego, ponieważ poszerza bazę kontaktów i klientów jednocześnie. Przy wyborze blogerów, z którymi chcemy nawiązać współpracę, należy pamiętać o dopasowaniu ich do wizerunku naszej marki. Im bardziej świadomie i odpowiedzialnie to zrobimy, tym lepszy zapewnimy sobie odbiór. W przypadku reklamodawców trzeba pamiętać, by nie skupiać się jedynie na zyskach ale przede wszystkim na użyteczności produktów w budowaniu contentu. Choć to wszystko wydaje się dość skomplikowane, a mnogość form marketingu internetowego może przerażać – nie należy się bać.

Praca z social mediami może być bardzo rozwijającą i przydatną lekcją. Obsługa większości narzędzi jest intuicyjna i łatwo się jej nauczyć. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach albo po prostu nie mamy czasu, zawsze możemy zatrudnić specjalistów. Jak widzimy, media społecznościowe oferują duże możliwości promowania marki w sieci. Jeśli chcemy, aby nasze przedsiębiorstwo odniosło sukces, nie możemy tego faktu ignorować.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Na czym polega audyt SEO?

Audyt SEO to dokument, często sporządzony w formie książki, zawierający informacje odnośnie mocnych i słabych stron portalu internetowego. Takie badanie pozwala na stworzenie odpowiedniej strategii pod optymalizację strony w celu jej poprawy. 

Co w trawie piszczy?
Sposób, w jaki audyt zostanie przeprowadzony, jest często zależny od aktualnych zapotrzebowani. Najczęściej, podczas audytowania strony lub stron internetowych, osoba odpowiedzialna sprawdza, w jakim stopniu portal jest zoptymalizowany oraz wskazuje jej mocne i słabe strony. Dodatkowo, sprawdzana jest poprawność tytułów oraz opisów poszczególnych podstron, poprawność budowania URL wewnątrz portalu, odpowiednie rozmieszczenie nagłówków, adresów kanonicznych i wiele, wiele innych. Wszystkie uwagi, zalecenia i propozycje są zapisywane w specjalnie stworzonym dokumencie, często zawierającym spis treści, głównie ze względu na jego objętość. Audyt przeprowadzany jest, by znaleźć najlepsze rozwiązania optymalizacji strony w kierunk…

Optymalizacja seo kluczem do lepszej sprzedaży

Search Engine Optimization (SEO) to optymalizacja stron internetowych pod wyszukiwarki. Czym jest optymalizacja seo? To szereg działań, które mają na celu takie przygotowanie witryny, aby była ona w stanie osiągnąć jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, za pomocą różnych narzędzi, choćby poprzez linki sponsorowane. O czym należy pamiętać dążąc do jak najlepszej optymalizacji strony www?

Link building

Główną funkcją, jaką pełni link building jest aktywowanie internautów do cytowania danej strony www na swoich kontach społecznościowych, forach czy blogach. Pożądani są ci użytkownicy Internetu, którzy mają pewien związek z danym serwisem. Nie mniej jednak użytkownicy nie są dokładnie zdefiniowani. Aby ich bliżej poznać, warto zastosować kilka prostych zasad.